Објавено на:

Прв триумф на Русија: Онеспособени воздухопловните бази на Украина

t

Воената инфраструктура на воздухопловните бази на вооружените сили на Украина е оневозможена, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

„Оневозможени се средствата за противвоздушна одбрана на вооружените сили на Украина“, соопшти Министерството за одбрана на Русија.
Се нагласува дека војниците на украинската гранична служба „не пружаат никаков отпор на руските единици“

Русија ги негира наводите дека руски авион бил соборен над Украина
Министерството за одбрана на Русија ги демантираше наводите на западните медиуми дека рускиот авион наводно бил соборен на територијата на Украина.

„Информациите дека рускиот авион е соборен над украинска територија не соодветствува со реалноста“, се вели во соопштението.

Претседателот на Русија Владимир Путин синоќа во специјално обраќање до граѓаните на Русија соопшти дека донел одлука за започнување на специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…