Предлог ребалансот на буџетот ќе се најде во Собрание до крајот на месецов

t

Ребалансот е во фаза на подготовка. Направени се калкулациите на расходната страна и сега се прават на приходната страна, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски, според кого ребалансот на Буџетот ќе биде поднесен во Собранието најверојатно до крајот на тековниов месец.

– Во моментов се направени калкулациите на расходната страна, се прават на приходната страна и после тоа ќе може да биде поднесен ребалансот во Собранието, рече Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања по денешната посета на германската компанија „ Маркарт“.

За мисијата на Меѓународниот моментарен фонд во земјава, Ковачевски рече дека се работи за редовна мисија.

– Тие ги гледаат перформансите на економијата, меѓутоа и подготовката на самиот ребаланс, исто како и минатата година. Министерот за финансии Бесими ги има завршено разговорите со нив, рече Ковачевски.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДОБРИ ВЕСТИ: Направена е нарачка за лекот…

Лекот „трикафта“ за болните од цистична фиброза…

Пешевски: И тоа како сметам дека кај…

Адвокатот Драган Пешевски смета дека кај пратениците…

Блокада “има снемано”: Собранието го донесе Буџетот…

Собранието на Македонија, попладнево, со 56 гласови…

Трета “несреќа”, “ги стигнаа клетвите”: Пропадна новиот…

И третиот обид за избор на претседател…

Браќата “не’ шутнаа”: Бугарските пратеници бараат и…

Додека македонските власти се фалат дека добрососедството…