Предупредување: На Европа ѝ следува најтешката зима по Втората светска војна

t

Српскиот претседател Александар Вучиќ на вонредниот состанок на парламентот изјави дека земјата, како и цела Европа, се соочува со најтешката зима по Втората светска војна, пред која потсети дека српските власти директно или индиректно не ја признаваат независноста на Косово.


Шефот на српската држава два дена учествуваше на специјален состанок на собранието на Србија, посветен на ситуацијата на Косово и преговорите меѓу Белград и Приштина. Претседателот на Србија во вторникот на дебатите во парламентот помина околу 11 часа, во средата речиси 14 часа.


„Ние во никој случај, директно или индиректно, не ја признаваме независноста на Косово и тоа не е некаква посебна храброст. Но, вие ни кажавте за ова, што ќе се случи, затоа е корисно ако луѓето слушнат. Исто така е важно да се знае дека сè што е кажано овде, фонтаната на желбите, тоа е толку далеку од реалноста, од она што го мислат и посакуваат Албанците, а уште подалеку од она што го сакаат нашите европски и западни партнери“, им рече Вучиќ на пратениците во својот завршен говор.

„Сакам луѓето да знаат дека следните 6,5 месеци – до 31 март – ќе бидат најтешките за цела Европа по Втората светска војна… Во секој случај, ова ќе биде една од најтешките години за српскиот народ и Србија, од 1945 година до сега“, нагласи српскиот лидер.


Тој прецизираше дека во српското подземно складиште за гас Банатски двор и во складиштата во Унгарија се резервирани 663 милиони кубни метри гас, „што треба да биде доволно за два месеци“ во Србија, како дел од подготовките за зимата.


На крајот на средбата, мнозинството пратеници на собранието го изгласаа извештајот за напредокот на преговорите меѓу Белград и Приштина и состојбата на Косово во периодот од 15 јуни 2021 до 1 септември 2022 година, што беше се разговараше два дена. За гласаа 148, против 57, двајца од 207 присутни од вкупно 250 пратеници не гласаа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

Инфлацијата “ги јаде” Европејците: Цените на одредени…

Просечната цена на земјоделските производи во изминатата…

Лајчак и Ескобар од НАТО: Стабилноста на…

Претставникот на Соединетите Американски Држави за Западен…

ШТО Е КРАКЕН? Опасна корона варијанта и…

Агенцијата за контрола на болести на ЕУ…

Може и нема да смрзнеме: Цените на…

Цените на природниот гас во Европа од…