Објавено на:

Предупредување од САД: Американицте веднаш да ја напуштат Русија!

t

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија.

Предупредувањето се однесува на американски државјани кои престојуваат или планираат да патуваат во Русија.

„Длабоко сме загрижени поради руската објава дека американски новинар е уапсен. Највисок приоритет на Стејт департментот е безбедноста на граѓаните во странство“, напиша Блинкен на својот профил на Твитер.

Руската служба за безбедност (ФСБ) го приведе Еван Гершкович, новинар на американскиот весник „Вол Стрит Журнал“ (Wall Street Journal), под обвинение за шпионажа.

Според ФСБ, Гершкович „по инструкции на американската страна, собирал информации што се третираат за државна тајна за активностите на едно од претпријатијата на рускиот воено-индустриски комплекс“.

На новинарот, кој е уапсен во уралскиот град Екатеринбург, му се заканува казна до 20 години затвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Предупредување од САД: Американицте веднаш да ја…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика…

(Видео) Страшно: Воз со етанол излета од…

Товарен воз кој превезувал етанол излета од…

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…