Предупредување од Светска банка:“Храната може да поскапи за 37 отсто“

t

Светската банка предупреди дека светот се соочува со „човечка катастрофа“ поради кризата со храна предизвикана од руската инвазија на Украина. Тоа го изјави претседателот на Светска банка, Дејвид Малпас во интервју за Би-Би-Си, пренесува Блиц.

Рекорден пораст на цените на храната би турнал стотици милиони луѓе во сиромаштија доколку кризата продолжи.

– Светска банка смета дека може да има „огромен“ скок на цените на храната од 37 отсто – пренесува Би-би-си.
Ова, како што се наведува, најмногу би ги погодило сиромашните кои „ќе јадат помалку и ќе имаат помалку пари за нешто друго освен за школување“.

– Тоа е човечка катастрофа, што значи дека исхраната опаѓа. Но, тогаш тоа станува политички предизвик за владите кои не можат ништо да направат во врска со тоа, не го оспорија и гледаат дека цените растат – рече Малпас и додаде дека тоа влијае на храната на сите различни видови масла, житарки.

Наместо субвенционирање на производството или ограничување на цените, Малпас предложи државите да работат на зголемување на понудата на ѓубрива и храна, со насочена помош за најсиромашните луѓе.

Извор

Фото: Шутер

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цистерни со вода, храна и гориво влегуваат…

Израелските власти објавија дека четири цистерни со…

Расте „стапката на смртност“ на бизнисите во…

Отворањата на нови компании исто така бележат…

Ди Цајт: Победа на Русија ќе значи…

Русија не треба да ја добие војната…

Доаѓа „Арктичка експлозија“ Британските метеоролози предвидуваат ледени…

Крис Ингланд, продуцент за временска прогноза за…

Шолц му се обрати на Путин: Време…

Германскиот канцелар Олаф Шолц објави дека на…