Објавено на:

Преку 1,5 милиони домаќинства во Британија ќе имаат проблем со плаќање на сметките

t

Трошоците за храна и енергија ќе бидат повисоки од расположливиот приход во многу семејства поради високата инфлација, дополнително поттикната од војната во Украина, според Националниот институт за економски и социјални истражувања (Niesr).

Владата мора итно да обезбеди помош, велат од Институтот, бидејќи на повеќе од 250.000 домаќинства следната година им се заканува сиромаштија, а вкупниот број на екстремно сиромашни би можел да се приближи до еден милион доколку нешто итно не се преземе.

Се проценува дека поради кризата, Велика Британија ќе западне во техничка рецесија оваа година, според дефиницијата за два последователни квартали на намалена активност, предвидувајќи пад во третиот и четвртиот квартал.

Министерот за финансии Риши Сунак треба да ги зголеми субвенциите за трошоците за живот на невработените и граѓаните со ниски приходи за 25 фунти (29 евра) неделно и да обезбеди 11,3 милиони домаќинства со ниски приходи со еднократен грант од 250 фунти во готовина.

Централната банка ќе мора да ги зголеми клучните каматни стапки од сегашните еден на два отсто и на 2,5 отсто во 2023 година до крајот на годината за да ја ограничи инфлацијата, проценуваат тие. Банката ќе мора внимателно да маневрира помеѓу контролата на инфлациските очекувања и поддршката на економијата за да избегне лизгање во длабока рецесија, објави Niesr.

Гувернерот на централната банка, Ендрју Бејли, минатата недела предупреди дека Британија може да западне во рецесија, предвидувајќи истовремено дека инфлацијата ќе достигне врв од 10,25 отсто до крајот на годината.

Економската активност ќе падне во четвртиот квартал и во текот на следната година, со „многу слаб“ квартален раст, прогнозира централната банка, додавајќи, сепак, дека Британија ќе избегне техничка рецесија.

Прогнозите на Niesr покажуваат дека највисоката стапка на инфлација годинава треба да биде 8,3 отсто. Сепак, институтот предвидува тежок удар на буџетот на домаќинствата, со поголема невработеност и силен раст на трошоците.

Според нивните прогнози, британскиот БДП ќе порасне за 3,5 отсто оваа година, и покрај прогнозата за рецесија, и за нешто помалку од 0,8 отсто во 2023 година и 0,9 отсто во 2024 година, објави Гардијан .

„Среднорочните изгледи за раст на БДП се слаби дури и според неодамнешните стандарди, со враќање на 1,5 отсто дури во 2026 година“, велат од институтот.

„Комбинација од шокови – Брегзит, Ковид-19 и неодамнешните шокови на цената на енергијата – може трајно да ги намали приходите во Британија“, велат тие.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…