Премиерот дециден: Избори ќе има во 2024 година!

t

Кога станува збор за преговорите со ЕУ и уставните измени, по вчерашното барање на претседателот на БЕСА, Биљал Касами за предвремени избори, премиерот Ковачевски на денешната прес-конференција, изјави дека под уцени и притисоци не функционира.

„Тие се процеси од стратешко значење и не може да бидат предмет на уцена, тие се за граѓаните. Ќе повторам дека под уцени и притисоци не функционирам. Избори ќе има во 2024 година и тоа е апсолвирано прашање. Прашањето за уставните измени е сериозно и е државничко прашање, значи заокружување на процесот за отварање на кластерите во започнатиот процес на преговори со ЕУ. Во тек е скринигнтот и сега се зависи од нас“, изјави Ковачевски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…

Никогаш да не се заборави: Се одбележуваат…

Од денеска до недела ќе се одбележуваат…