Објавено на:

Премиерот на Австралија ѝ оддаде почит на Елизабета Втора со положување цвеќе пред нејзината статуа

t

Австралискиот премиер Ентони Албанезе денеска и оддаде почит на британската кралица Елизабета Втора со церемонија на положување венци во Парламентот во Канбера.     Премиерот Албанезе, генералниот гувернер Дејвид Харли и други високи личности прошетаа низ Парламентот до Квинс Тераса, каде положија венци на бронзената статуа на кралицата Елизабета Втора.

Кралицата, која почина на 96-годишна возраст, ја откри својата бронзена статуа на терасата во 1988 година додека беше во посета на Австралија за отворањето на новата зграда на Парламентот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) СТРАШНА несреќа во Австралија: Во судир…

Четири лица загинаа во судир помеѓу два…

(Видео) Додека вие ги слушавте Карлеуша и…

Група Австралијци ја прославуваше новата година со…

(Видео) Со величествени огномети жителите на Нов…

Австралија, Нов Зеланд, пацифичките острови и земјите…

САД и Австралија ја повикаа Јапонија да…

САД и Австралија денеска ја повикаа јапонската…

Хакери ја тероризираат Австралија: Дајте 10 милиони…

Хакери бараат речиси 10 милиони долари за…