Објавено на:

Премиерот на Шри Ланка: Нашата економија целосно пропадна

t

Премиерот на Шри Ланка, Викремесинг, објави дека економијата на земјата паднала и дека не можат да платат ниту за увоз на нафта.

„Нашата економија целосно пропадна“, рече премиерот на Шри Ланка Ранил

Викремесинге во говорот пред парламентот, велејќи дека Шри Ланка се соочува со сериозна ситуација надвор од недостигот на гориво, гас, електрична енергија и храна.

Викремесинг, кој рече дека дури и увозот на нафта не може да се плати, изјави дека владата ја пропуштила шансата да ја врати кризата.

Ситуацијата во Шри Ланка

Народот во земјата, која се соочува со најголемата економска криза во својата историја, на крајот на март ги засили своите протести по прекините на струјата по 13 часа дневно.

Дојде до судир меѓу демонстрантите собрани околу кабинетот на премиерот на 9 мај и поддржувачите на владата, а воените единици беа повикани на должност во главниот град Коломбо.

По зголемениот притисок од опозицијата, премиерот Махинда Раџапакса поднесе оставка на 9 мај и владата беше распуштена.

Претседателот Готабаја Рајапакса го назначи Ранил Викремесинге, кој претходно беше премиер во три мандати, за премиер на 12 мај.

По насилството, беше прогласен полициски час низ целата земја, а владата нареди да се пука врз секој што наштети на јавен имот или други за време на протестите.

Во протестите кои се проширија низ земјава животот го загубија 8 лица, меѓу кои пратеникот од владејачката партија и 2 полицајци, а 250 лица беа повредени.

Жителите на Шри Ланка моментално се борат со недостиг на гориво, прекини на струја и зголемени цени на храната и транспортот.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ