Пренџов: СДСМ и ДУИ бегаат од дебата за предлог мерки со кои значително ќе се намали финансискиот товар врз граѓаните и стопанството

t

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“, во понеделникот до Собранието на Република Македонија достави два исклучително важни предлог закони. Со првиот Предлог-закон бараме намалување на акцизата на горивата за моторни возилата за 50% со што значително ќе се намали финансискиот товар врз граѓаните и транспортните компании. Со овие измени, цената на бензинот веднаш ќе се намали за 13 денари, а цената на дизел горивото за 9,5 денари. Со вториот Предлог-закон бараме до 31 декември 2022 година данокот на додадена вредност за производите за човечка исхрана и за топлинската енергија т.е. парното да бидат оданочени со 0%. Дополнително, бараме и ДДВ-то за електричната енергија да биде 5% и во остатокот од 2022 година, а не само до 1-ви јули оваа година бидејќи тие во законот предвидуваат ново покачување на ДДВ-то на 10%. Значи како што власта предвидува со постоечкиот закон, само со покачувањето на ДДВ ќе плаќаме повисока струја за речиси 5% од 1-ви јули оваа години.

Ова го истакна Љупчо Пренџов, пратеник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија.


-Ова се барања кои СДСМ и ДУИ во вторникот одбија да се разгледаат на пленарна седница. СДСМ и ДУИ бегаат од дебата за овие предлог мерки со кои значително ќе се намали финансискиот товар врз граѓаните и стопанството. Наместо веднаш да стапат на сила даночните олеснувања кон граѓаните и стопанството тие донесоа дневен ред со несуштински и неважни работи за граѓаните, но истовремено не заборавија да го стават Законот за полиција. Прашувам, што е поважно за граѓаните и стопанството? Дали законот за полиција со кој Оливер Спасовски ќе има можност да унапредува или деградира за цели три скалила вработени во МВР или е поважен животниот стандард на два милиони граѓани и целокупното стопанство, рече Пренџов и додаде:

„Бараме власта да се вразуми и веднаш да почне со превземање на мерки за справување со ценовните шокови што ги имаме и што не’ очекуваат. Власта мора да го намали ударот врз граѓаните и стопанството и токму затоа треба:
– Да ја намали акцизата за горивата за 50%;
– Да го намали ДДВ за производи за човечка исхрана од 5% на 0%;
– Да го намали ДДВ за топлинската енергија т.е. парно од 5% на 0%;
– Да го одложи зголемувањето на ДДВ за електричната енергија за најмлаку 6 месеци.
На граѓаните и бизнис секторот не им се потребни видео клипови од Илинденска, туку реални мерки кои ќе го намалат финансискиот товар кој е се’ поголем“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БЕСА бара обединување на албанските партии за…

Претставникот на Движењето БЕСА, Абдуш Демири, во…

СДСМ ги наброи успесите на Ковачевски, меѓу…

Владата предводена од Ковачевски има видлив резултат…

Урнебесно: Илон Маск ги купува училиштата со…

Само неколку дена откако ги купи градежните…

Бомба: ДУИ ќе поддржи предвремени парламентарни избори…

Ќе има предвремени парламентарни избори доколу во…

И ДУИ ја поздрави одлуката на Вселенската…

ДУИ ја поздрави одлуката на Вселенската Патријаршија…