Објавено на:

Пресек на ситуацијата: Колку штети има на двете страни и дали има нови жртви? Околу 110000 бегалци од Донбас се сместени во Русија

t

Петти ден од почетокот на специјалната воена операција во Украина. Преговорите меѓу Москва и Киев се одржаа во Гомел, Белорусија. Беше договорено да се продолжи. Во неделата Путин нареди посебен режим за руските стратешки сили. Борбите во Донбас се уште траат.


Поради честите хакерски напади и мешањето на веб-страницата на Спутник Србија и нашите канали на Фејсбук и Јутјуб, следете ги сите вести на каналот Спутник Србија на Телеграм, кои никој не може да ги исклучи.Заклучоци од петтиот ден од руската специјална операција во Украина:

  • Уништени се 311 тенкови и други борбени оклопни возила, 42 авиони и хеликоптери, меѓу кои и оние на земја, 51 повеќецевни ракетен фрлач, 147 артилериски парчиња и 263 единици специјална воена опрема.

  • Луганската народна република продолжи со офанзивата во правец на населбата Кремено, каде напредуваше за уште три километри. Единиците на вооружените сили на Доњецката Народна Република напреднаа 16 километри во изминатите 24 часа и ја презедоа контролата врз градот Заможно.

  • Преговорите меѓу делегациите на Русија и Украина завршија, следната рунда преговори ќе се одржи на полско-белоруската граница. Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, тврди дека Украина не ги постигнала резултатите што ѝ се потребни.

  • Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека решението на кризата во Украина е можно само ако безусловно се земат предвид легитимните безбедносни интереси на Русија, кои вклучуваат признавање на рускиот суверенитет над Крим, демилитаризација и денацификација на украинската држава и обезбедување на неутрален статус на Украина.
  • – Русија го затвора небото кон Германија, Шпанија, Италија, Франција и 23 други земји како реципрочни мерки поради недозволивоста на руските авиони да летаат над воздушниот простор на тие земји, објави Росавијација.
  • – САД ја прекинаа работата на амбасадата во Минск.
  • – Руските стратешки ракетни сили, Северната и Пацифичката флота, како и авијацијата со долг дострел почнаа да извршуваат борбена задача со засилени сили.
  • Постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја изјави дека поради ескалацијата на ситуацијата во Украина во Русија пристигнале над 110.000 бегалци од Донбас.

  • „Во моментов во Русија има над 110.000 бегалци од Донбас кои мораа да ги напуштат своите домови откако Киев повторно се обиде да го реши проблемот на југоистокот на својата земја со воени средства, и покрај договорите од Минск. „Вината е и кај Западот, кој отворено го поддржа Киев и испумпуваше оружје во Украина“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…