Објавено на:

Претседателот на молдавскиот парламент одбива да даде воена помош на Украина

t

За време на посетата на Киев, претседателот на молдавскиот парламент одби да му даде воена помош на својот украински колега.

Политичарот рече дека, според неутралниот статус на Молдавија, земјата не може да распоредува воена опрема во други земји.


Молдавија се соочува со проблеми во Придњестровје каде пред неколку денови имаше експлозии во државни институции, а според некои западни медиуми Русија има намера да испрати свои војници во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…