Објавено на:

Претседателот на молдавскиот парламент одбива да даде воена помош на Украина

t

За време на посетата на Киев, претседателот на молдавскиот парламент одби да му даде воена помош на својот украински колега.

Политичарот рече дека, според неутралниот статус на Молдавија, земјата не може да распоредува воена опрема во други земји.

Молдавија се соочува со проблеми во Придњестровје каде пред неколку денови имаше експлозии во државни институции, а според некои западни медиуми Русија има намера да испрати свои војници во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…