Објавено на:

Претседателот на молдавскиот парламент одбива да даде воена помош на Украина

t

За време на посетата на Киев, претседателот на молдавскиот парламент одби да му даде воена помош на својот украински колега.

Политичарот рече дека, според неутралниот статус на Молдавија, земјата не може да распоредува воена опрема во други земји.

Молдавија се соочува со проблеми во Придњестровје каде пред неколку денови имаше експлозии во државни институции, а според некои западни медиуми Русија има намера да испрати свои војници во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се задолжува подобро: Зеленски го менува…

Володимир Зеленски до Врховната Рада поднесе предлог-резолуција…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

“Демократска Бугарија” бара веднаш по составување на…

Поднесуваме предлог-одлука за испраќање воено-техничка помош за…

Украинците вријат-Путин потпиша: Нуклеарната централа “Запорожје” од…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…