Објавено на:

Претседателот на руската Дума: “Војна до последниот Украинец” е веќе официјална политика на ЕУ и НАТО

t

По јавните желби за продолжување на непријателствата во Украина, шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борељ, мора да ја напушти функцијата, изјави претседателот на Државната дума на Русија, Вјачеслав Володин.

„Земјите од ЕУ треба веднаш да го разрешат Борељ. Негова должност е да бара решение за проблемот по дипломатски пат“, напиша Володин на својот канал Телеграм.


Тој додаде дека на почетокот на сите им било јасно каква улога Вашингтон и Брисел и доделиле на Украина. Денес Западот отворено ја декларира својата цел – она ​​што тие го тераат со години, снабдувајќи ја Украина со оружје и поддржувајќи ја нацистичката идеологија.

Според Володин, „војната до последниот Украинец“ стана официјална политика на ЕУ и НАТО.

Претходно Борел, коментирајќи ги настаните во Украина, на својот Твитер напиша: „Оваа војна мора да се добие на бојното поле“. Шефот на европската дипломатија во својот пост потсети и на претходно доделените 500 милиони евра за испорака на оружје за Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…

(Фото) Руски бродови “обвинети” за кражба на…

На Твитер се објавени сателитски снимки од…

“Утеха” од Милановиќ: Нема да бараме Србите…

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека,…