Објавено на:

Претседателот на руската Дума: “Војна до последниот Украинец” е веќе официјална политика на ЕУ и НАТО

t

По јавните желби за продолжување на непријателствата во Украина, шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борељ, мора да ја напушти функцијата, изјави претседателот на Државната дума на Русија, Вјачеслав Володин.

„Земјите од ЕУ треба веднаш да го разрешат Борељ. Негова должност е да бара решение за проблемот по дипломатски пат“, напиша Володин на својот канал Телеграм.


Тој додаде дека на почетокот на сите им било јасно каква улога Вашингтон и Брисел и доделиле на Украина. Денес Западот отворено ја декларира својата цел – она ​​што тие го тераат со години, снабдувајќи ја Украина со оружје и поддржувајќи ја нацистичката идеологија.

Според Володин, „војната до последниот Украинец“ стана официјална политика на ЕУ и НАТО.

Претходно Борел, коментирајќи ги настаните во Украина, на својот Твитер напиша: „Оваа војна мора да се добие на бојното поле“. Шефот на европската дипломатија во својот пост потсети и на претходно доделените 500 милиони евра за испорака на оружје за Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не сме само ние осудени да кркаме…

Не сме само ние на светот осудени…

Финска и Шведска чекор поблиску до НАТО:…

30 земји-членки потпишаа пристапни протоколи за двете…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…