Објавено на:

Претседателот на Словенија бара од ЕУ да ѝ додели кандидатски статус на БиХ

t

Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска испрати писмо до претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, во кое бара на Босна и Херцеговина (БиХ) безусловно да и се додели статус на земја кандидат за членство во Европската унија (ЕУ ).

Пахор смета дека доделувањето на БиХ статус на кандидат за членство во ЕУ без никакви услови ќе ги зајакне проевропските сили во таа земја и ќе го забрза темпото на нејзиното прилагодување кон европските норми и дека „во светлината на војната во Украина, опипливи чекори треба да се земе дека се проширил на Западен Балкан“, соопштија денеска од кабинетот на претседателот на Словенија, пренесува СТА.

„Во оваа земја најочигледни негативни последици се пребавниот процес на проширување на Европската унија и промените во европската перспектива. „Во оваа ситуација расте национализмот и тенденциите за промена на границите, а сето тоа води до уште поголема нестабилност, што ја загрозува безбедноста не само на БиХ и нејзиното непосредно соседство, туку и на Европската унија“, рече Пахор, пренесува СТА.

Словенечкиот претседател изразил и желба преговорите на ЕУ со Србија и Црна Гора да продолжат побрзо, јави Танјуг.

Во писмото до Мишел, Пахор изрази поддршка за напорите за доделување статус на кандидат за ЕУ ​​на Украина и Молдавија, повика на одобрување на пристапните преговори со Македонија и Албанија во јуни и повика на визна либерализација за Косово.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

Маричиќ: Целта на Македонија е да биде…

Евроинтеграцијата не зависи само од нас и…

Толку од единството во ЕУ – Моравјецки:…

Париз и Берлин ја водат ЕУ во…

ЕУ загрижена за зголемениот обем на трговија…

Земјите од Европската Унија се сè позагрижени…

Ахмети: За пет години ќе бидеме членка…

Али Ахмети во денешната честита по повод…