Објавено на:

Претседателот на Словенија бара од ЕУ да ѝ додели кандидатски статус на БиХ

t

Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска испрати писмо до претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, во кое бара на Босна и Херцеговина (БиХ) безусловно да и се додели статус на земја кандидат за членство во Европската унија (ЕУ ).

Пахор смета дека доделувањето на БиХ статус на кандидат за членство во ЕУ без никакви услови ќе ги зајакне проевропските сили во таа земја и ќе го забрза темпото на нејзиното прилагодување кон европските норми и дека „во светлината на војната во Украина, опипливи чекори треба да се земе дека се проширил на Западен Балкан“, соопштија денеска од кабинетот на претседателот на Словенија, пренесува СТА.

„Во оваа земја најочигледни негативни последици се пребавниот процес на проширување на Европската унија и промените во европската перспектива. „Во оваа ситуација расте национализмот и тенденциите за промена на границите, а сето тоа води до уште поголема нестабилност, што ја загрозува безбедноста не само на БиХ и нејзиното непосредно соседство, туку и на Европската унија“, рече Пахор, пренесува СТА.

Словенечкиот претседател изразил и желба преговорите на ЕУ со Србија и Црна Гора да продолжат побрзо, јави Танјуг.

Во писмото до Мишел, Пахор изрази поддршка за напорите за доделување статус на кандидат за ЕУ ​​на Украина и Молдавија, повика на одобрување на пристапните преговори со Македонија и Албанија во јуни и повика на визна либерализација за Косово.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

ЕУ му дава на Косово 5.25 милиони…

Европската комисија префрли уште 5,25 милиони евра…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

Маричиќ “освестува”: Реформите се многу повеќе од…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки…