Објавено на:

Претседателот на Финска го извести Путин дека Хелсинки влегува во НАТО

t

Финскиот претседател Саули Нинисте во телефонски разговор го информирал рускиот претседател Владимир Путин за намерата на неговата земја да се приклучи на НАТО, соопштено е во Хелсинки.

„Претседателот Ниниште му рече на претседателот Путин дека барањата на Русија од крајот на минатата година, насочени кон спречување на влез на земјата во НАТО, како и инвазијата на Украина, суштински ја променија безбедносната ситуација во Финска. „Претседателот Нисиште најави дека Финска ќе донесе одлука за влез во НАТО во наредните денови“, се вели во соопштението од кабинетот на финскиот претседател.

Нинисте изјави дека за време на нивната прва средба во 2012 година му рекол на Путин дека секоја независна држава е одговорен за сопствената безбедност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…