Објавено на:

Претседателот на Финска го извести Путин дека Хелсинки влегува во НАТО

t

Финскиот претседател Саули Нинисте во телефонски разговор го информирал рускиот претседател Владимир Путин за намерата на неговата земја да се приклучи на НАТО, соопштено е во Хелсинки.

„Претседателот Ниниште му рече на претседателот Путин дека барањата на Русија од крајот на минатата година, насочени кон спречување на влез на земјата во НАТО, како и инвазијата на Украина, суштински ја променија безбедносната ситуација во Финска. „Претседателот Нисиште најави дека Финска ќе донесе одлука за влез во НАТО во наредните денови“, се вели во соопштението од кабинетот на финскиот претседател.

Нинисте изјави дека за време на нивната прва средба во 2012 година му рекол на Путин дека секоја независна држава е одговорен за сопствената безбедност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот министер за правда нема детали за…

Министерот за правда, Кренар Лога, не знае…

Две лица загинаа, а 29 се ранети…

Најмалку две лица загинаа, а 29 се…

НЕМА ОДМОР ДУРИ НЕ СЕ НАЈДЕ И…

Војниците прво не го пријавиле исчезнувањето, туку…

Хил пресече за Заедницата на албански општини…

Американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил, во…

СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН: Ќе се…

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска…