Претседателот на Црна Гора позитивен на коронавирусот

t

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ е позитивен на коронавирусот, откако, како што претходно беше соопштено, имал контакт со лице позитивно на ковид-19, соопшти кабинетот на црногорскиот претседател.

Ѓукановиќ има благи симптоми и се чувствува добро.

„Во согласност со епидемиолошките мерки престојува во самоизолација, од каде ќе ги врши своите редовни претседателски должности“, се наведува од кабинетот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…

Најтешка зима за шкотското здравство: Болниците полни…

Болниците во Шкотска се „речиси целосно полни”,…