Објавено на:

Претседателот на Шахтјор: Агентите ја користат војната во Украина за профит

t

Одлуката на ФИФА да дозвои фудбалерите и тренерите да ги суспендираат своите договори со украинските и руските клубови е на штета на украинскиот фудбал, вели генералниот директор на Шахтјор Доњецк, Сергеј Палкин, бидејќи агентите ја користат ситуацијата за сопствен профит.

ФИФА се реши да дозволи странците да си заминат од украинските клубови надвор од преодниот рок по избивањето на војната во февруари, дозволувајќи фудбалерите и тренерите да ги суспендираат договорите од 2023.


„Агентите не уништуваат. Се обидуваат да ни ги украдат фудбалерите. Играат игри, контактираат со клубовите, им велат да не ни плаќаат, и ги прекршуваат договорите. Не можете да замислите што се случува. Агентите одат кај клубовите и велат: ‘Не им плаќајте на Шахтјор, фудбалерите ќе бидат слободни, само дајте му на агентот 10 милиони евра. Ние имаме десетина дена да се договориме со нашите играчи, што е невозможно. Наместо ФИФА да ни помогне, ни ја влоши ситуацијата и ги направи агентите помоќни“, вели Палин во интервју за „Атлетик“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…