Објавено на:

Претставници на САД и Франција разговарале за патот на Македонија кон ЕУ

t

Заменичката на државниот секретар на САД, Венди Шерман, синоќа телефонски разговарала со генералниот секретар на француското Министерство за надворешни работи, Франсоа Делатр, а за најновите случувања на патот на Македонија и Албанија за членство во Европската Унија, јавија од Стејт департментот.

Ова денеска го соопшти портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

-Заменик-секретарот Шерман и генералниот секретар Делатр разговараа и за најновите случувања околу патот на Албанија и Северна Македонија кон членство во Европската Унија, се вели во изјавата на Прајс.

Прајс изјави дека тие разговарале и за тековните заеднички напори за обезбедување поддршка за Украина и да се повика Русија на одговорност поради „нејзината неиспровоцирана и неоправдана војна“.

-Двајцата зборуваа за важната работа за ублажување на предизвиците за глобалната безбедност на храната што резултираа од акциите на Кремљ, соопшти меѓу другото Прајс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД планираат да воведат нови санкции за…

САД планираат да воведат нови санкции кон…

Ковачевски: ЕУ да не дозволи повеќе блокади

Унијата не смее да дозволи нови блокади.…

Вучиќ се сретна со американскиот амбасадор во…

Имавме отворен и конкретен разговор, изјави Александар…

Захарова: Можно е САД да подготвуваат нов…

Можно е Соединетите Американски Држави да подготвуваат…

Пендаровски дециден: ЕУ е најдобрата алтернатива и…

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше…