Објавено на:

Приватен детектив е убеден дека Матеј Периш е мртов: Открива зошто Обвинителството не ја продолжува истрагата

t

Угљеша Гргур, приватен детектив, смета дека обвинителството собрало доволно докази за да ја прекине истрагата за случајот Матеј Периш.

Иако ниту од обвинителството, ниту од српското МВР не ја потврдиле оваа информација, приватниот детектив тврди дека истрагата е прекината.


„Тоа е информација од таткото на младиот Сплиќанец. Тоа значи дека обвинителството донело одлука. Тоа значи дека обвинителството собрало доволно работи за да ја заврши истрагата. Во рок од 15 дена треба да се покрене кривична постапка или ако нема ништо од тоа, истрагата е завршена и не се покренува кривична постапка.

Ќе се почека уште неколку дена за да видиме дали може да се покрене обвинителен акт, но мојот личен став е дека истрагата е завршена, бидејќи нема елементи за кривично дело. Тоа не значи крај на потрагата. Потрагата може и да се прошири ако се дојде до дел од овие информации“, истакнал приватниот детектив во емисијата „Пулс Србија“ на Курир телевизија.

Тој додал дека од првичните информации кои ги имале, неговиот став бил дека телото на момчето е во Сава.

„Јас од првиот момент имав став дека телото на момчето е во Сава, за жал, и убеден сум дека е така. Полицијата сето тоа професионално го изработи и сметам дека нема да се покренува некаква кривична постапка, а телото на момчето, се надевам дека ќе исплива и ќе се пронајде. Полицијата и речната полиција ќе го пребаруваат телото на младиот Сплиќанец и сите околности укажуваат дека несреќно завршил“, истакнал Угљеша Гргур, приватен детектив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Правосудство и обвинителство ќе земаат повисоки плати:…

Владата денеска ги прифати и измените и…

Британските пратеници покренаа истрага против Борис Џонсон…

Против Борис Џонсон е покрената истрага. Британските…

Каде е Директорот на финансова полиција?

Директорот на финaнсова полиција Арафат Муареми најверојатно…

Официјален Загреб внимателно ќе ги следи случувањата…

Скандалозната реакција на МВР во првично објавените…

Голготата продолжува: Обвинителството поднесе жалба на ослободителната…

Обвинителство одлучи да поднесе жалба на ослободителната…