Приведени две лица за изнуда на 20.000 евра

t

СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал во координација со полициски службеници од СВР Скопје, по преземени мерки и активности, ги лиши од слобода И.Ј.(40) од Струмица и Ф.С.(36) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „изнуда“.

Како што информира МВР, на 9-ти овој месец А.Т. од Струмица пријавил дека во изминатата година осомничените И.Ј. и Ф.С. во повеќе наврати со вербални закани и со закана со пиштол од него успеале да изнудат околу 20.000 евра.

Од страна на СВР Струмица до ОЈО Струмица против двете лица е поднесена кривична пријава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кацарска заштеди 14.000 евра: Судијката не замина…

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска не…

EУ ја одложи одлуката за забрана за…

Европската унија ја одложи одлуката за можното…

Ковачевски на отворањето на првиот состанок на…

Со официјална пленарна сесија започна првиот состанок…

Зеленски вели: Путин знае дека нема да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека…

ПОСТАВЕТЕ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ КАЈ НАС: Полска им…

Полскиот претседател Анджеј Дуда вчера се пофали…