Приведен малолетник од Скопје за уцена, барал пари од малолетничка за да не објави компромитирачки материјал

t

На 19.03.2022 во 21.30 часот од полициски службеници од СВР Скопје, Единица за насилен криминал-ОНК во координација со Одделение за криминалистички работи Чаир е лишен од слобода малолетник од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „Уцена“ казниво по чл. 259 од Кривичен законик.

Малолетникот побарал пари од малолетничката, со која претходно бил во љубовна врска, за да не објави компромитирачки материјал за неа.

Уцената била пријавена од родител на малолетничката, по што веднаш се преземени соодветни мерки и активности. На малолетничката и се дадени крим технички обработени пари и во моментот кога таа му ги дала на малолетникот, тој е приведен од полициски службеници.

По документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лиз Трас смени министер бидејќи недолично се…

Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот…

Сакам да сум денес динамит и сè…

Професорката по македонски јазик Билјана Котлар-Сакоман за…

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…

Откриено е кој град ќе биде домаќин…

Ливерпул ќе биде градот домаќин на Изборот…

По свадба тапани: Ковачевски го осуди името…

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва го осуди отворањето…