Објавено на:

Приведен тетовец заради сомнение за учество во странска војска

t

На 06.04.2022 околу 11.00 часот во с.Неготино, полошко, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 30-годишниот З.С. од ова село, на барање на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, а во координација со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корпуција, поради сомнение за сторено кривично дело „учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации“, казниво по член 322-а став 3 од Кривичниот законик.

Тој бил приведен во полициска станица и изведен пред Судија на претходна постапка, при што му е определена мерка притвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Не било главен град, центар било: Касами…

Тетовскиот градоначалник Билал Касами се огласи во…

Од СДСМ велат Касами е изгубен во…

Од владејачката партија СДСМ, денеска реагираа на…

Кој сака нека честита: За Касами Тетово…

Градоначалникот на Тетово и претседател на БЕСА, Билал…