Објавено на:

Пригожин одговори: Не заминувам од Украина, не сум луд!

t

Членовите на групата „Вагнер“ немаат намера да се повлечат од Украина, изјави основачот на платеничката група Евгениј Пригожин.

Тој одговори на тврдењата на Блумберг, кој објави, повикувајќи се на неименуван извор, дека Пригожин планира да се пензионира и да ги насочи операциите на групата во Африка.

„Не знам за што известува Блумберг. Очигледно, тие подобро од мене знаат што ќе правиме понатаму. Се додека им требаме на нашите луѓе, ќе се бориме на територијата на Украина“, рече Пригожин во соопштението објавено на неговиот канал на Телеграм, како што пренесува Раша тудеј.

Блумберг објави дека поради недостаток на муниција и работна сила, Пригожин бил принуден да го врати фокусот на активностите на групата Вагнер во Африка. Блумберг наведе и дека оваа руска група платеници се уште не може да го заземе градот Бахмут, каде што се водат најжестоките битки веќе седум месеци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пригожин одговори: Не заминувам од Украина, не…

Членовите на групата „Вагнер“ немаат намера да…

ХОТЕЛИЕРИТЕ И УГОСТИТЕЛИТЕ КУБУРАТ СО ПЕРСОНАЛ: Готвачи…

На Саемот за сезонско вработување во туризмот…

Маж од струшко си ја нападнал ќерката…

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Б.С.(60)…

Плинска боца предизвика пожар во стан во…

Повредени лица нема, направена е само материјална…

Во Македонија дошле 6 милијарди долари руски…

Дури 6 милијарди долари од руски извори…