Објавено на:

Припадниците на “Азов” од “Азовстал”: Не можеме да се предадеме, тоа е преголем подарок за Русите

t

Припадниците на полкот Азов, кои се наоѓаат во челичарницата „Азовстал” во украинскиот град Мариупол, денеска одржаа онлајн прес-конференција. На јавноста преку Јутјуб ѝ се обратија заменик-командантот на Азов, Свјатослав Паламар и поручникот Илија Самоленко.

Паламар изјави дека руските сили продолжиле да ја напаѓаат фабриката за челик и се обидуваат да ја освојат. Тој додаде дека не може да потврди дали сите цивили се евакуирани од „Азовстал”.

– Предавањето не е опција бидејќи Русија не е заинтересирана за нашите животи. Веројатноста да преживееме ако се предадеме е нула. Предавањето е неприфатливо за нас. Не можеме да му дадеме таков подарок на непријателот. Да се биде заробен, за мене значи мртов – истакна поручникот Илија Самоленко.

Ние се бориме против агресорите, непријателот кој носи терор во Украина, против нивното варварство, додаде тој.

Заменик командантот на Азов, Свјатослав Паламар нагласи дека украинските војници во „Азовстал“ ќе се борат додека се живи.

– Ќе продолжиме да се бориме додека сме живи за да се спротивставиме на руските окупатори – истакна Паламар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Се огласија и од нацистичкиот баталјон…

Рано утрово експлозија одекна на Кримскиот мост…

Русите се пофалија: Уништени привремени пунктови на…

Повеќе од 130 милитанти на нацистичките формации…

(Фото) Припадник на Азов ѝ го продал…

Автомобилот на наводниот убиец на Дарија Дугина…

Ќе си лежат: Врховниот суд на Русија…

Врховниот суд на Русија, на барање на…

ОН се спремни да испратат инспекција во…

Портпаролот на ОН потврди дека организацијата е…