Објавено на:

Притисок врз Ердоган: Турција да го направи својот избор – Шведска и Финска мора да станат дел од НАТО

t

Француската министерка за надворешни работи, Катрин Колона, вели дека Турција мора да го „направи својот избор” за интеграцијата во НАТО на Шведска и Финска, со ризик да покрене прашања за нејзиното „однесување” во алијансата, јави дописникот на МИА.

-Генералниот секретар на Алијансата е на првата линија, но на Турција е да го направи својот избор пред своите одговорности. Дали таа сака да ја зајакне Алијансата или е против тоа? Што нема да успее да доведе до прашања за нејзиното однесување како членка на НАТО, изјави Катрин Колона во интервју за Журнал ду Диманш.

„Турција е важна членка на Атлантската алијанса”, истакна шефот на француската дипломатија. „Финска и Шведска направија историски избор. Да ги имаме и двете во НАТО би било плус за нашата безбедност во Европа. Тие направија напори во разговорот со Турција”. И покрај разговорите минатиот понеделник во Брисел меѓу Турција, Шведска и Финска, брзото објавување на кандидатурите на двете земји за НАТО ветува дека ќе биде комплицирано со приближувањето на самитот на организацијата од 28 до 30 јуни во Мадрид.

Анкара ги обвинува двете нордиски земји за засолнување на милитанти на Курдистанската работничка партија (ПКК), класифицирани како „терористи” од Турција и нејзините западни сојузници. Таа го осудува и присуството во овие две земји на поддржувачи на проповедникот Фетула Ѓулен, за кого се сомнева дека го организирал обидот за државен удар во јули 2016 година.

Пред нивната историска одлука да аплицираат за приклучување кон НАТО, Шведска и Финска – како и седиштето на НАТО во Брисел – сметаа на експресен процес на членство, со надеж дека неопходната едногласност од 30-те сегашни членки ќе биде објавена на состанокот во Мадрид.  Но, по турската блокада, двете земји признаваат дека ситуацијата е променета.

Според француското претседателство, претседателот Емануел Макрон има намера да „побара јасност од Турција за нејзиното позиционирање” во НАТО по повод самитот во Мадрид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските…

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…

Ердоган тужи германски политичар: Го нарекол “канализациски…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе кривична…

Македонија “не може”: Ердоган најде алтернатива на…

Најавата на Анкара дека ќе поднесе барање…