Објавено на:

Притисок од Германија? Украина да најде алтернативни патишта за снабдување со руски гас

t

Германскиот министер за економија Роберт Чабек изјави дека очекува Украина да најде начин целосно да го обнови снабдувањето со гас, откако ќе го запре транспортот на третина од рускиот гас преку украинскиот преносен систем.

Германскиот министер истакна дека Берлин сè уште не планира да преземе итни мерки.

„Ако украинската компанија Нафтогас може да најде други патишта за снабдување со гас, тогаш може да се компензира една третина од гасот што минува низ Украина. Прашањето е, се разбира, што друго може да се случи. Ако ги земеме предвид најлошите сценарија, тоа не дава душевен мир за повеќето луѓе, дури ни „Ако една третина од гасот (превезен низ Украина) е секогаш проблематичен, тогаш тоа, се разбира, ќе биде голем предизвик“, рече Хабек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претрес во домот на украинскиот МВР кој…

Поранешниот министер за внатрешни работи на Украина,…

Киев да не се надева многу: Нема…

Брисел нема да вети дека ќе го…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Абрамович ќе ѝ донира на Украина 2,3…

2,3 милијарди фунти од продажбата на „Челси“…

Зеленски: Украина продолжува да се бори со…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето редовно…