Објавено на:

Приштина се пожали: Вучиќ ни се заканува како Путин

t

Шефот на кабинетот на претседателката на Косово, Вјоса Османи, Блерим Веља изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ е единствениот државен лидер во регионот кој им се заканува со војна на соседите, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според Веља, светот треба да го санкционира Вучиќ, исто како што тоа го стори со рускиот претседател Владимир Путин поради неговата агресија врз Украина.

– Исто како и Путин, Вучиќ е единствениот претседател на држава во нашиот регион кој им се заканува со воени дејствија на своите соседи. Како и Путин, тој треба да се санкционира заради загрозувањето на мирот и стабилноста во регионот – напиша Веља на својот Твитер.

Повод за рекцијата на шефот на кабинетот на Османи беше изјавата на српскиот претседател дека на Албанците „нема да им оди така лесно“ ако се обидат да преземат некоја акција во северно Косово, при што ја спомена операцијата „Бура“ на хрватската војска против српските сили во војната во Хрватска во август 1995.

– Немам дилеми дека Албанците би сакале да извршат „Бура“ во северно Косово, но нема да им оди така лесно, изјви Вучиќ за српската „ТВ Хепи“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…

Борел: Никој, никогаш, никаде не треба да…

По повод Денот на сеќавање на сите…

Некој сепак ќе легне на брашното: Конечен…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска пред пратениците во Собранието…

Скопјанец нападнал и грубо навредувал припадник на…

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна…

Тетовец уценувал млада девојка дека ќе објави…

СВР Тетово поднесе кривична пријава за Ш.С.(18)…