Објавено на:

Приштинска “КОХА”: Постигнат е договор!

t

Тројната средба меѓу премиерот на Косово, Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, под посредство на претставници на Европската унија, заврши, потврди и портпаролот на Европската унија, Петер Стано.

Тој напиша дека по средбата наскоро со официјална изјава ќе излезе високиот претставник Жозеп Борел.

„Постигнат е некаков договор“ на средбата меѓу косовскиот премиер Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ во сабота во Охрид, дознава КОХА. За да се разјасни се, се очекува наскоро да се изјасни високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…

Србите џабе се бунат: Крајната цел на…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска разговараше…

Косово воведе нови санкции за групата Вагнер

Владата на Косово ја дополни одлуката за…

Немало таква држава: Шпанија забрани настап на…

Косовската карате репрезентација нема да може да…

Речете дека не се држава: Косово формира…

Владата на Косово на денешната седница го…