Објавено на:

Пријава за скопјанец кој повикувал, врбувал и потикнувал лица да се приклучат на ИСИС

t

Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против С.И. (30) од Скопје кој преку социјална мрежа повикувал, врбувал и потикнувал лица да се приклучат на Исламска држава и да војуваат за неа.

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, од страна на ОСОСК, во август 2015 година, С.И., заедно со уште 34 други лица се кривично пријавени за кривично дело „учество во странска војска, полиција паравоени или параполициски формации„ (член 322 а, став 1 и 3), за што е осуден на 10 годишна затворска казна и во моментов се наоѓа на издржување на затворската казна во КПД Идризово.


–Со цел обезбедување на докази за сторени нови кривични дела од С.И., од страна на ОЈО за ГОКК до надлежните органи во Република Косово е побарана меѓународна правна помош, при што од страна на Специјалното обвинителство на Косово е доставен одговор со соодветни докази, а од доказите е утврдено дека на 25.07.2015 на социјална мрежа е објавена фотографија со испишан текст на албански јазик, со кој С.И. повикувал, врбувал и потикнувал лица да се приклучат на Исламска држава и да војуваат за неа. Пронајдени се и други објави во врска со кривичното дело, стои во соопштението од МВР.

С.И. се товари за сторено кривично дело „учество во странска војска, полиција, паравоени параполициски формации” предвидено и казниво по член 322-а став 4 од Кривичен законик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хаос во Барселона: Се судрија два воза,…

Едно лице загина, а 85 се повредени…

Села: Мислам дека ќе имаме избори во…

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на…

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

(Фото) Украинско Арачиново: Повредените војници од Азовстал…

Автобуси со заробени милитанти од полкот „Азов“…

Секој со своја желба: Села бара осум…

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села…