Објавено на:

Провокации за почеток на војна: Британија бара НАТО да се справи со проблемот во Тајван

t

Велика Британија сака „глобално НАТО“ да се справи со проблемот со Тајван.

Шефот на британската дипломатија Лиз Трас инсистираше на тоа дека НАТО мора да ја прошири својата надлежност за да ја зајакне индо-пацифичката безбедност и да ги „превенира заканите“, издвојувајќи го помагањето на Тајван да се одбрани.

Нејзините коментари доаѓаат во пресрет на самитот на алијансата во Мадрид овој јуни, каде што ќе се одлучува за нова стратешка концепција за мисијата.

Таа, исто така, тврдеше дека конфликтот во Украина е „наша војна“, бидејќи победата на Киев е „стратешки императив за сите нас“, додека ги повика западните сојузници да испратат воени авиони во Украина – и покрај тоа што премиерот Борис Џонсон претходно инсистираше дека „нема планови за испраќање работи како авиони“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп: Што по ѓаволите бараше Пелоси во…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, говорејќи на…

Висок тајвански воен функционер пронајден мртов во…

Високиот тајвански воен функционер, Оујанг Ликсинг, бил…

(Фото) Министерот за надворешни работи на Тајван…

Министерот за надворешни работи на Тајван ја…

Тајван “сериозно ја осуди” одлуката на Кина…

Тајванското Министерство за одбрана ги осуди претстојните…

Русија повикува САД да се воздржат од…

Москва го повикува Вашингтон да се воздржи…