Објавено на:

Провокација за Русија: Чешкиот претседател одобри 103 Чеси да се приклучат на украинската армија

t

Чешкиот претседател Милош Земан го даде своето официјално одобрение на 103 чешки граѓани кои сакаат да им се приклучат на вооружените сили на Украина, изјави неговиот портпарол денес, додавајќи дека премиерот Петр Фиала морал заедно со претседателот да ја потпише одлуката.

Г-дин Фиала во март рече дека тој и претседателот се согласиле да им одобрат неказнивост на Чесите кои аплицираат за дозвола да се борат за Украина против Русија.

Приклучувањето на војската на друга држава без такво изземање е кривично дело според чешкиот закон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) “Србија има моќен сојузник”: Како Русија…

Русија со оружје им помага на браќата…

Дури сега ќе биде пекол: Си Џипинг…

Кинескиот лидер нареди да се подготви армијата…

(Фото) Почна …Кинеската армија до своите војници:…

Кинеската армија објави порака: Подгответе се за…

Американците не сакаат да служат во Армијата:…

Министерството за одбрана на САД планира да…

Османи разговараше со чешкиот колега: Чешка е…

Поддршката за напредокот на Македонија во процесот…