Објавено на:

Прогноза на УХМР: Еве какво време не очекува во наредните денови

t

Времeто утре ќе биде облачно со пообилни врнежи (локално над 25л/м2) кои во западните и северните делови, како и на повисоките места ќе бидат претежно од снег. 

Ќе се формира нова снежна покривка, особено во западните делови. Ќе дува слаб до умерен, вдолж Повардарието повремено засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 7, а максималната ќе достигне од 4 до 10 степени.

Во Скопје, облачно со врнежи од дожд, а во делови од котлината ќе има и повремени врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне до 5 степени.

Во вторник ќе има повремени локални врнежи претежно од снег и ќе дува засилен северен ветер. Потоа од среда времето ќе биде стабилно со умерен северен ветер, а од четврток постудено со утрински температури кои на места ќе се спуштаат и под -10 степени, а и дневните на места ќе останат негативни, велат од УХРМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Водостојот на повеќето реките се зголемува, нивото…

Водостојот на повеќето реки низ државата е…

Издаден портокалов аларм во Македонија, се очекува…

Според најновите информации на УХМР, претпладне променливо…

На Шапка најстудено, во Гевгелија најтопло

На Попова Шапка утрово се измерени минус…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

УХМР: Во следните 24 часа се очекуваат…

Синоптичарите најавуваат дека во следните 24 часа…