Објавено на:

Продолжуваат протестите во Грузија иако е повлечен спорниот “руски закон”

t

Грузиските опозициски партии денеска најавија дека ќе продолжат со антивладините протести и покрај повлекувањето од страна на владата на контроверзниот предлог-закон кој се сметаше за репресивен за медиумите и граѓанското општество, а чие воведување предизвика масовни демонстрации во главниот град, Тбилиси.

Мобилизацијата „нема да запре додека не се дадат гаранции дека Грузија решително ќе тргне по прозападен пат“, се вели во заедничката изјава на неколку опозициски партии.

Тие повикаа на масовно присуство на протестите и вечерва и воедно побараа ослободување на десетици приведени демонстранти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Православен календар: Денес е сеќавање на мачењето…

Грузија, која е просветлена во христијанската вера…

Украина и Молдавија ќе почнат преговори пред…

Европската комисија препорача отворање на преговорите за…

Грузија развила план за можна употреба на…

Грузија развила план во случај на можна…

Руски експерт прашува: Ѝ подготвува ли САД…

Западот подготвува државен удар во Грузија со…

Заедничка воена вежба на Азербејџан, Грузија и…

Министерството за одбрана на Азербејџан денеска соопшти…