Објавено на:

Продолжува вepбaлниoт koнфлиkт: Трамп со експресна реакција на обвинyвaњaтa на Бајден

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп експресно реагираше на говорот на актуелниот претседател Џо Бајден, по повод првата годишнина од насилниот упад на разулавената толпа во Капитол Хил, при што го обвини за „уништување на нацијата“.

-Актуелниот претседател го искористи моето име денеска за да се обиде дополнително да ја подели Америка, рече Трамп.


Тој ги повтори наводите за изборни измами.

-Медиумските соучесници тоа го нарекуваат голема лага, а големата лага всушност беа самите избори, повтори поранешниот претседател.

„Демократите сакаат да го имаат овој ден, 6 јануари, за да можат да ги подгреат стравовите и да ја поделат Америка“, додаде Трамп.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русија обвини: Мајмунските сипаници потекнуваат од…

Брифинг на шефот на руските трупи, Кирилов…

(Видео) Американски доброволци во Украина направија заседа…

Со понатамошниот напредок на руската армија на…

Експлозија во Филаделфија: Најмалку 4 лица загинаа…

Најмалку четири лица загинаа по експлозија во…

Блинкен: Имаме траен интерес за мир и…

И покрај руската инвазија на Украина, за…