Објавено на:

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти во Украина

t

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател Владимир Путин, потполковникот Димитри Лисицки, бил убиен од куршум, се вели во медиумските извештаи.

Постојат различни приказни за неговата смрт. Украинците велат дека бил „ликвидиран“ како одмазда за колењето на стотици нивни војници при повлекувањето од т.н. „Иловајско котла“ во 2014 година.

Неговата смрт прв ја пријави украинскиот новинар Јуриј Бутусов, кој тврди дека силите на Киев „повторно го одмаздиле Иловајско со ликвидирање на Димитриј Лисицки“, пишува „Дејли Мејл“.

Неговиот полк претрпе „тешки загуби“ додека Русија се повлекуваше од Харков минатата година, а „ликвидацијата на Лисицки сериозно ќе ја ослабне борбената готовност на полкот“, тврди Бутусов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Врти, сучи, суд да се формира: САД…

САД се залагаат за формирање на специјален суд за…

Украинската вицепремерка: Русите да не посвојуваат деца…

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук ги повика Русите…

Зеленски го покани кинескиот претседател да ја…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го повика кинескиот…