Објавено на:

Пропуст во санкциите: Кинеските компании купуваат руска нафта во јуани, нема потреба од SWIFT системот

t

Кинеските купувачи понудија руската сурова нафта да ја купуваат во јуани за да избегнат санкции.

На неколку независни кинески трговци им беше понудена руска сурова нафта во јуани за да ги заобиколат санкциите што ги спречуваат банкарските гаранции за руските енергетски трансакции во американски долари.


Блумберг објави дека многу кинески трговци купиле товари за мај од источните пристаништа на Русија, но не потврди дали исплатите сè уште биле извршени во јуани.

Индиските пратеници рекоа дека сè уште нема да плаќаат за руската нафта во рупии, иако двете земји работат на алтернатива на SWIFT на платниот систем во рубли.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…