Објавено на:

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус во ЕУ: Се бара оставка од Владата

t

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва во Тбилиси против политиката на грузиските власти по неуспехот на земјата да добие статус на кандидат за членство во Европската унија.

Веејќи грузиски и европски знамиња, демонстрантите се собраа околу парламентот за да ја свират химната на ЕУ, а неколку проевропски организации и сите опозициски партии повикаа на демонстрации за да се зголеми притисокот врз владејачката партија Грузиски сон, која ја обвинуваат за авторитарни нарушувања и влошување на односите. Брисел.

„Ние, народот на Грузија, бараме премиерот Иракли Гарибашвили да поднесе оставка и да се формира нова влада која ќе ги спроведе сите реформи што ги бара ЕУ“, рече еден од организаторите на протестот, додавајќи дека и даваат на владата една недела да исполни нивното барање.е Бета.

Тбилиси поднесе барање за членство во ЕУ заедно со Украина и Молдавија, по почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Меѓутоа, лидерите на ЕУ во четвртокот одлучија да им доделат кандидатски статус на Украина и Молдавија и изјавија дека Грузија исто така ќе добие кандидатски статус, но само кога ќе се спроведат реформите.

Гарибашвили претходно изјави дека неговата влада е подготвена да ги исполни условите на ЕУ за што поскоро да добие кандидатски статус.

Европските власти како приоритети го наведоа завршувањето на политичката поларизација, напредокот во слободата на медиумите и судските и изборните реформи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети: За пет години ќе бидеме членка…

Али Ахмети во денешната честита по повод…

Украина заработила скоро 20 милиони долари од…

Володимир Кудрики, шеф на украинската Укренерго, изјави…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Расната дискриминација е против вредностите на ЕУ,…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Естонија ќе предложи на Русите да им…

Естонија ќе предложи да ги блокира Русите…