Објавено на:

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус во ЕУ: Се бара оставка од Владата

t

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва во Тбилиси против политиката на грузиските власти по неуспехот на земјата да добие статус на кандидат за членство во Европската унија.

Веејќи грузиски и европски знамиња, демонстрантите се собраа околу парламентот за да ја свират химната на ЕУ, а неколку проевропски организации и сите опозициски партии повикаа на демонстрации за да се зголеми притисокот врз владејачката партија Грузиски сон, која ја обвинуваат за авторитарни нарушувања и влошување на односите. Брисел.

„Ние, народот на Грузија, бараме премиерот Иракли Гарибашвили да поднесе оставка и да се формира нова влада која ќе ги спроведе сите реформи што ги бара ЕУ“, рече еден од организаторите на протестот, додавајќи дека и даваат на владата една недела да исполни нивното барање.е Бета.

Тбилиси поднесе барање за членство во ЕУ заедно со Украина и Молдавија, по почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Меѓутоа, лидерите на ЕУ во четвртокот одлучија да им доделат кандидатски статус на Украина и Молдавија и изјавија дека Грузија исто така ќе добие кандидатски статус, но само кога ќе се спроведат реформите.

Гарибашвили претходно изјави дека неговата влада е подготвена да ги исполни условите на ЕУ за што поскоро да добие кандидатски статус.

Европските власти како приоритети го наведоа завршувањето на политичката поларизација, напредокот во слободата на медиумите и судските и изборните реформи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Здружението „Лесја Украинка“ изразува протест за…

Здружение на Украинци во Република Македонија „Лесја…

Вработените од Еуроникел го блокираа патот Кавадарци…

Веќе 6 месеци  трае преписката на синдикатот…

Волстрит Журнал: Западот стравува од колапс на…

Загриженоста, наводно, доаѓа во време на големи…

Блумберг: Земјите на ЕУ поделени околу санкциите…

Предложената забрана за реекспорт на клучни стоки…

Европската унија е во опасност од умирање…

Без разлика дали се на власт (често…