Објавено на:

Протести во Лондон: Скратете ја војната, а не благосостојбата

t

Илјадници луѓе се собраа во Лондон за да протестираат против незаинтересираноста на владата во справувањето со кризата за животните трошоците.

Демонстрантите маршираа од Портланд Плоштадот до Парламентарниот плоштад на митинг со говорници меѓу кои и Френсис О’Грејди, генералниот секретар на TUC, кој го организираше настанот.

О’Грејди беше дочекана со овации додека држеше говор пред толпата.

Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше „Скратете ја војната, а не благосостојбата“ и „Крајте ја сиромаштијата со гориво, изолирајте ги домовите сега“.

Енди Луис, професор на колеџ од шеста форма во Сандерленд, беше меѓу оние на митингот. „Од Камерон и штедењето, наставниците имаат реални услови за намалување на платите за 10.000 фунти“, рече тој.

„Имаме административен персонал кој вели дека не можеме да си ги дозволиме трошоците за превоз“.

„Мојата сопруга има пријателка која е директорка, минатата недела ѝ беа отпуштени седум вработени поради трошоците за живот. Не се работи само за зголемување на платата, туку и за негативниот ефект што ова го има врз децата“.

Работничката во локалната самоуправа Нијам (24) од Хајбери, рече дека одлучила да присуствува откако од прва рака го видела влијанието на намалувањето на бенефициите преку нејзината работа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…

Британија со нови санкции

Британската влада е решена да воведе дополнителни…