Протест пред Државнинот испитен центар – Кандидатите за директори ќе се жалат и во меѓународната заедница

t

Кандидатите за директори во образовни установи денес напладне ќе протестираат пред Државниот испитен центар. Се жалат дека иако уплатиле пари, веќе неколку месеци чекаат за обука и полагање испит за директори на училишта и ученички домови.

Од Државниот испитен центар велат дека постапуваат согласно законот и обуките и испитите за директори се спроведуваат редовно. Последниот испит бил организиран во декември, а следната обука би требало да започне во март.


Инаку, обуките чинат околу 500 евра и доколку не се спроведат во најкус рок кандидатите ќе се жалат и кај народниот правобранител и на меѓународната заедница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

(Фото) Стотина луѓе протестираа пред Влада против…

Во 19.00 часот денеска пред Владата на…

Бидејќи по не знам кој пат ќе…

Александра Теменугова од Институтот за комуникациски студии…

Апсурд на македонското образование: Едвај положиле приемен…

Во гимназијата „Орце Николов“ оваа учебна година…

Завршува електронското пријавување за упис во средно,…

Електронското аплицирање за упис во средно образование…