Објавено на:

Противкандидатот на Вучиќ, кој освои 11,3%: Ова е почетокот на крајот на Вучиќ

t

Српскиот претседателски кандидат Здравко Понош, кој според прелиминарните резултати освои 11,3 отсто од гласовите, синоќа изјави дека тој и опозициската листа Обединети за победа на Србија победиле во урбаните средини во земјата и дека изборите се почеток на крајот на Српската напредна странка на претседателот Александар Вучиќ.

Се обидовме да покажеме дека е можно да се занимаваме со политика без лаги. Дека е можно да не се користи говор на омраза, да се разговара учтиво со политичките противници, во просторот што го имавме на располагање. Имав улица и малку медиуми, изјави Понош.


Тој додаде дека со учеството на изборите успеале да го „запалат светлото“ во Србија.

Граѓаните кои се навикнати да живеат во полумрак, а се навикнати на таква средина, откако се запали светлото, видоа средина која всушност е полууништена Србија, вели Понош.

Тој рече дека граѓаните се гледаат себеси како „осиромашени“ и дека тоа е причината за големиот број гласачи на изборите.

Најголемото достигнување на нашите избори и учеството на нив е што го скршивме стравот. Луѓето излегоа. Друг важен аспект од нашето учество на изборите е тоа што ги подигнавме надежите и сега немаме право да се коцкаме со таа надеж. Овие избори се почеток на крајот на Српската напредна странка и на Александар Вучиќ. Нема да чекаме четири години за следните избори, барем не парламентарните. „Ние нема и не можеме да ги предадеме граѓаните на Србија, рече Понош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РПЦ: Му благодариме на Бога што ја…

Светиот синод на Руската православна црква го…

Најавите за поскапување на струјата веќе втор…

Кои и колку општини формирале јавни претпријатија…

(Фото) Пролетната работна акција на Град Скопје…

Пролетната работна акција на Град Скопје и…

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…