Објавено на:

Пукaњe на границата меѓу Таџикистан и Киргистан – Неколку повредени граничари

t

Граничарите на Киргистан и Таџикистан разменија оган долж спорниот дел од границата во последните избивања на насилства меѓу двата соседа, а кои следуваат по сличен судир лани во кој загинаа десетици луѓе. Официјални лица во северен Таџикистан денеска соопштија дека тројца таџикистански граничари биле однесени во болница со повреди.

Двете земји од Централна Азија меѓусебно се обвинуваат за блокирање на пат што поминува низ границата. Нема информации за жртви од киргистанската страна. Началникот на граничната служба во јужниот регион Баткен во Киргистан, Кијал Толонбаев, за РСЕ денеска изјави дека се слушнале истрели од двете страни неколку часа откако таџикистанската страна „еднострано“ го блокирала патот што го минува спорниот дел од границата.


Во меѓувреме, Зубаидуло Шамодов, портпарол на регионот Исфара во Таџикистан, кој се граничи со Баткен рече дека патот бил блокиран од киргистанската страна.

Скоро половина од 970-километарската киргистанско-таџичка граница допрва треба да биде демаркирана, што доведе до повторени тензии откако двете земји стекнаа независност по распадот на Советскиот Сојуз пред три децении.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна – Лукашенко: Следната…

Лукашенко: Следната борба за поделба на светот…

Спасовски апелира: Граѓаните да се воздржат од…

Веселбите, за дел граѓаните се мотив да…

Пукање во Студенчани: Оштетен е автомобил

На 20.06.2022 во 21:00 часот во Полициската…

Страв лозје чува: Полска постави 140 километарска…

Поставувањето на 140 километри ограда долж границата…

Нова трагедија во САД: Тројца убиени, 11…

Три лица загинаа, а 11 се повредени…