Објавено на:

Путин без влакна на јазикот: На Западот му треба само дрво, пченица и пченка од Украина

t

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека на Западот не му треба ништо од Украина освен дрво, пченица и пченка.


„Кому му е потребна украинската авионска индустрија? На, кој? Сите руски хеликоптери, и цивилни и воени, беа опремени со мотори од украинско производство, кому му требаат, освен нас? Никој! Кому му треба украинска авијација? Да, никој! Дали На „Боинг“ му требаат украински конкуренти? „Па, глупости. Таму, покрај шумата од Карпатите, Карпатите наскоро ќе имаат ќелави планини, а пченица, пченка… Никому не му треба ништо повеќе украинско таму, ве уверувам“, рече Путин на Пленарна седница на SPIEF.

Од 15 до 18 јуни во Санкт Петербург се одржува јубилејниот XXV меѓународен економски форум во Санкт Петербург. РИА Новости делува како информативен партнер на форумот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Путин со коментар за конфликтот во Нагорно-Карабах

Москва прави се` за да се заштитат…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…