Објавено на:

Путин без влакна на јазикот: На Западот му треба само дрво, пченица и пченка од Украина

t

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека на Западот не му треба ништо од Украина освен дрво, пченица и пченка.


„Кому му е потребна украинската авионска индустрија? На, кој? Сите руски хеликоптери, и цивилни и воени, беа опремени со мотори од украинско производство, кому му требаат, освен нас? Никој! Кому му треба украинска авијација? Да, никој! Дали На „Боинг“ му требаат украински конкуренти? „Па, глупости. Таму, покрај шумата од Карпатите, Карпатите наскоро ќе имаат ќелави планини, а пченица, пченка… Никому не му треба ништо повеќе украинско таму, ве уверувам“, рече Путин на Пленарна седница на SPIEF.

Од 15 до 18 јуни во Санкт Петербург се одржува јубилејниот XXV меѓународен економски форум во Санкт Петербург. РИА Новости делува како информативен партнер на форумот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Денот Д: Русија може да разгледа закон…

Советот на Руската Федерацијата може да разгледа…