Објавено на:

Путин ги пофали младите Руси за активната жиотна позиција во руското општество

t

Младите во Русија се трудат да го реализираат својот потенцијал и да им користат на луѓето, а таквата активна животна позиција е достојна за почит и поддршка, изјави рускиот претседател Владимир Путин.


„Задоволство е што денес, овде во Пјатигорск, се отвора модерен целогодишен центар на знаење „Машук“, можност не само во рамките на форумот, туку и во други моменти за размена на искуства, воспоставување деловни контакти, дискусија за итни професионални проблеми, од кои главни се подобрувањето на образовните и информациските и просветните технологии, усогласувањето на меѓукултурниот национален дијалог во нашата земја“, го прочита обраќањето на претседателот Ксенија Разуваева, шеф на Росмолодеж.


Путин истакна дека во текот на изминатите години, проектот ја докажа својата важност и со право се здоби со статус на серуски младински форум.

Шефот на државата зборуваше и за улогата на младите во животот на државата. „Важно е младите да се стремат целосно да го реализираат својот потенцијал и да им користат на луѓето. Ваквиот активен живот, граѓанска позиција е достојна за почит и поддршка. Ви посакувам успех и се најдобро“, додаде претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…