Објавено на:

Путин “ги шкртна” непријателските земји: Потпиша указ за посебни економски мерки во енергетскиот сектор и горивата

t

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за примена на посебни економски мерки во горивата и енергетскиот сектор поради непријателските постапки на странските држави.

Документот е објавен на официјалниот интернет порталот за правни информации.
Се известува дека сите права и обврски на Sakhalin Energy Investment Company Ltd., која работи врз основа на договор за споделување на производството, се префрлени на компанија создадена од владата. Имотот на Сахалин енерџи ќе стане сопственост на Русија и ќе биде пренесен на компанија создадена од владата на бесплатно користење.

Сахалин енерџи моментално е во сопственост на Газпром (50 отсто плус една акција), Шел (27,5 отсто минус една акција) и Мицуи и Ко. Ltd (12,5 проценти) и Mitsubishi Corporation (десет проценти).

Според декретот, се воведуваат посебни мерки поради дејствијата на САД и земјите и меѓународните организации кои им се приклучиле, а кои го прекршуваат меѓународното право.


Како дел од проектот Сахалин-2, се развиваат две полиња на североистокот на полицата Сахалин – Пилтун-Астохскоје и Лунскоје. Нејзината инфраструктура вклучува три офшор платформи, интегриран капацитет за преработка на копно, терминал за извоз на нафта и фабрика за ЛНГ со проектен капацитет од 9,6 милиони тони годишно.


На крајот на февруари, англо-холандската компанија Шел ја објави својата одлука да се повлече од заедничките вложувања со Гаспром и Гаспром Нефт, вклучувајќи ги Сахалин-2, Јенисеи и Салим Петролеум, како и да престане да учествува во Северен тек-2.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РКЕ утре ќе носи одлука за цените…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги…

Ново покачување?! РКЕ денес носи одлука за…

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува…

Путин “ги шкртна” непријателските земји: Потпиша указ…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…

(Фото) Бензинот е прескап, не можам ни…

Во САД во близина на зградата на…

Добра вест: Се намалуваат цените на бензинот…

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и…